logo

Aktualności

English version


O nas PDF Drukuj

TAU TE NU MOTU ATEA w języku polinezyjskim owe zdanie znaczy tyle co  "Znajdź sobie wyspę szczęśliwą" , dla wielu z nas taką właśnie wyspą stał się Harcerski Klub Podróżnika "Róża Wiatrów".

Początki...

Początków istnienia Harcerskiego Klubu Podróżnika Róża Wiatrów należy upatrywać jeszcze przed oficjalną datą rozpoczęcia naszej działalności, bo chociaż, oficjalną datą założenia był 30 września 2001 roku to już 5 lat wcześniej kilkoro z nas było na obozach ze skautami z Niemiec, USA, RPA, Walii, Czech i Anglii. Na samym początku było nas zaledwie kilku instruktorów i harcerzy, natomiast resztę stanowiły dzieci i młodzież niemająca, na co dzień nic wspólnego z harcerstwem. Instruktorem, który do dziś pozostaje komendantem klubu jest hm. Tadeusz Gwóźdź. To on właśnie zafascynowany skautingiem i ideą międzynarodowej współpracy ludzi z całego świata był pomysłodawcą rozpoczęcia naszej działalności. Nazwa naszego klubu nie jest przypadkowa, bowiem to właśnie wspólne podróże sprawiły, że powstaliśmy, a perspektywa spotkania nowych ludzi z całego świata w kolejnych naszych wyjazdach to nasza motywacja do działania. Jako, że jesteśmy mieszkańcami powiatu wodzisławskiego naszą siedzibą jest Mszana, miejscowość leżącą pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a Jastrzębiem Zdrojem. Mszana została przez nas wybrana w sposób naturalny, bowiem dostaliśmy propozycję od ówczesnego dyrektora tamtejszego Ośrodka Kultury i Rekreacji pana Mirosława Szymanka, by móc stworzyć jednostkę harcerską właśnie na tym terenie. Ta współpraca po dziś dzień kontynuowana, jest dla obu stron owocna. Od początku związaliśmy się mocno z tamtejszą społecznością lokalną, wielokrotnie pomagaliśmy w organizacji różnego rodzaju imprez masowych, takich jak festyny, na których razem z mieszkańcami biliśmy rekordy, które zostały wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

Działanie...

Dlaczego nie jesteśmy zwykłą drużyną harcerską? Otóż, naszym celem od początku było nakierowanie własnych działań przede wszystkim na osoby niezrzeszone, osoby, które poprzez uczestniczenie w prowadzonych przez nas zajęciach i jeżdżenie z nami na obozy mogły poznać smak prawdziwej przygody. Jak słuszną linię działania obraliśmy niech pokaże fakt, iż dziś wiele z tych początkowo niezrzeszonych osób, to harcerze z krwi i kości, zdobywający uprawnienia państwowe czy stopnie instruktorskie. Obecnie działamy przy Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Cyklicznie, podczas ferii organizujemy zajęcia dla dzieci niebędących członkami ZHP. Staramy się być również otwarci na współpracę z organizacjami pozarządowymi, czego dowodem może być nasza wieloletnia już współpraca z Polskim Związkiem Niewidomych-kołem działającym w Wodzisławiu Śląskim. Wspólne rajdy oraz szkolenia z zakresu zajęć tyflologicznych, sprawiają, że staramy się być jeszcze bardziej otwarci na innych. Nasi harcerze biorą też czynny udział w życiu kulturalnym Mszany wielokrotnie uczestnicząc dożynkach, turniejach piłkarskich czy ogromnych inscenizacjach gdzie wcieliliśmy się w rolę prawdziwych aktorów. Według nas to właśnie ten sposób działalności ze społecznością lokalną pozwala najlepszym stopniu rozpropagować harcerstwo. Na własnej skórze nieraz doświadczyliśmy, że nawet najlepsza zbiórka nie może dać tyle, co wspólne działanie. Dla uczniów gimnazjum organizujemy obozy językowe, które odbywają się w Londynie. Koncentrujemy się również na popularyzacji harcerstwa poprzez liczne prelekcje w szkołach podstawowych i gimnazjach gdzie opowiadamy o naszych podróżach. Co roku organizujemy też konkurs geograficzny- jak przystało na klub podróżnika.

Cele...

Jednym z celów powstania klubu była popularyzacja idei harcerstwa i skautingu w miejscach, do których dotychczas nie dotarła. Swoistymi białymi plamami na mapie naszego powiatu były mniejsze miejscowości takie właśnie jak Mszana. Zastępy z małych miejscowości to efekty naszej pracy pracy z młodzieżą, którą sami wychowaliśmy niejako od podstaw. Ale nasz klub ciągle się rozwija a naszym kolejnym celem jest to, aby przysłowiowego zastępu czy szóstki nie zabrakło w żadnej z okolicznych miejscowości. Zaktywizowanie tych, którzy o skautingu jeszcze niesłyszeli, to cel, który chcemy osiągnąć. Poprzez pokazy slajdów w szkołach, czy też konkurs geograficzny uświadamiamy ludziom, że harcerstwo nie tylko nieodeszło w zapomnienie, ale i prężnie działa. Poza tym ukazujemy ludziom, że nasza działalność to nie tylko harce w lesie, ale i podróże w atrakcyjne miejsca, a także spotkania z ciekawymi ludźmi.

Podróże...

Od początku istnienia, w myśl przysłowia 'podróże kształcą', niezwykle wielką wagę przywiązywaliśmy do podróży zagranicznych, ale nie tylko. Przez 7 lat istnienia zwiedziliśmy Chorwację, Niemcy, San Marino, Wielką Brytanię, Grecję, Holandię, Czechy. W Polsce natomiast nieobce są nam tereny Kotliny Kłodzkiej, Beskidów, Podkarpacia, Ziemi Lubuskiej czy Wielkopolski. Faktem, z którego jesteśmy niezwykle dumni jest to, iż wielu z naszych harcerzy składało Przyrzeczenie w wielu odległych od domu miejscach, miejscach, można powiedzieć, egzotycznych. Jak wiadomo podróże kształcą, w naszym przypadku jest to prawdą i to, czego się podczas tych podróży uczymy okazuje się być niezwykle cenne. Cechująca każdego z nas ciekawość świata i otwartość pchają nas wciąż w nowe nieznane rejony, a każda podróż sprawia, że jesteśmy coraz bardziej zdeterminowani, aby w kolejnym roku pojechać w nowe odleglejsze i ciekawsze miejsce. Jako, że ideą naszego klubu zawsze była otwartość i chęć uczenia się nowych rzeczy, mamy przyjaciół na całym świecie od Stanów Zjednoczonych, przez Ghanę aż po Wyspy Cooka. Kolejną zaletą naszych podróży jest to, iż często w naszych obozach uczestniczą skauci z zagranicy. Pozwala to wymienić doświadczenia i spojrzeć na nasze polskie harcerstwo z nieco innej perspektywy i dystansu. Na naszą obrzędowość składają się doświadczenia wielu nacji i środowisk nie tylko z różnych krajów. Chcemy się ciągle rozwijać, dlatego nie możemy poprzestać tylko i wyłącznie na tym, co polskie i nasze, nie chcemy być zamknięci na nowe i obce, dlatego z życzliwością i otwartością patrzymy na naszych zagranicznych partnerów, od których chcemy się uczyć tak samo, jak oni uczą się od nas. Co warte podkreślenia członkami naszego klubu są również skauci ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Na tle innych drużyn harcerskich wyróżniamy się niewątpliwie faktem, iż nie zwykliśmy jeździć ciągle w te same sprawdzone miejsca. Naszym celem jest szukanie nowych zakątków a niepozostawanie przy starych i znanych już bazach harcerskich. Wymiana ze skautami z innych krajów pozwala poznać nam inne zakątki naszego kontynentu tak wielkiego na mapie, ale tak naprawdę bardzo małego dla podróżnika.

Przyszłość...

A co dalej z nami? Co planujemy? Przed nami nowe cele i tyle ciekawych miejsc do zobaczenia na mapie Polski, Europy, Świata...

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 
Afrikaans Arabic Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Czech Dutch English Finnish French German Greek Hindi Hungarian Indonesian Italian Japanese Latvian Lithuanian Maltese Norwegian Portuguese Romanian Russian Slovak Spanish Swedish Turkish Ukrainian Welsh

Archiwum wiadomości

Archiwum

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Theme, cc top level domain. Valid XHTML and CSS.